AMMC-5618-W50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMMC-5618-W50
Manufacturer
Broadcom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IC RF AMP 6GHZ-20GHZ MODULE
Manufacturer :
Broadcom
Product Category :
RF Amplifiers
Packaging :
Tray
Power Supplies :
5V
Package / Case :
Module
Noise Figure :
4.4dB
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Reliability
Reach Compliance Code :
Compliant
RF/Microwave Device Type :
WIDE BAND LOW POWER
Characteristic Impedance :
50Ohm
Input Power-Max (CW) :
20dBm
Current - Supply :
107mA
Number of Functions :
1
Frequency :
6GHz~20GHz
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
20GHz
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Gain :
14.5dB
P1dB :
19.5dBm
Voltage - Supply :
5V
Construction :
COMPONENT
Datasheets
AMMC-5618-W50
Broadcom AMMC-5618-W50
14.5dB WIDE BAND LOW POWER Tray 6GHz~20GHz 5V P1dB:19.5dBm 4.4dB Surface Mount
AMMC-5618-W50 Overview
It has a single WIDE BAND LOW POWER RF/Microwave device type, making it a cost-effective RF amplifier.In order to provide high reliability, advanced RF Amp' packaging Tray is used.Shipping overseas is convenient since the RF power Amplifier is packed in Module.The mount Amplifiers RFing direction should be Surface Mount.It is possible for the Amplifiers RF to supply voltages of 5V.Here are some additional features of this RF Amp: HIGH RELIABILITYTotal number of functions (s) for this RF Amplifier is 1.A 107mA-shaped supply RF Amplifiers' current is used to operate it.
AMMC-5618-W50 Features
WIDE BAND LOW POWER RF/Microwave Amplifier
5V voltage
107mA current