AMK316AB7226KLHT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMK316AB7226KLHT
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22UF 4V X7R 1206
Stock
112
In Stock :
112
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Applications :
Automotive, SMPS Filtering
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
M
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
4V
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
Capacitance :
22µF
Datasheets
AMK316AB7226KLHT
TAIYO YUDEN AMK316AB7226KLHT
M 22μF 4V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)