AMK105BJ225MVHF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMK105BJ225MVHF
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 4V X5R 0402
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Weight :
652.039032μg
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Height :
500μm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
17 Weeks
Halogen Free :
Halogen Free
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X5R
Published :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
M
Applications :
Automotive
Packing Method :
Tape, Paper
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
2.2μF
Voltage - Rated DC :
4V
Temperature Characteristics Code :
X5R
Lead Free :
Lead Free
Ratings :
AEC-Q200
Thickness :
558.8μm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Case Code (Imperial) :
Datasheets
AMK105BJ225MVHF
TAIYO YUDEN AMK105BJ225MVHF
M 2.2μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)