AMER60-12V
Mfr.Part #
AMER60-12V
Manufacturer
Aimtec
Description
LED DRIVER CV AC/DC 24-42V 5A
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Power (Watts) :
60 W
Ratings :
IP66, IP68
Termination Style :
Wire Leads
Series :
AMER60-12VC
Topology :
AC DC Converter
Voltage - Output :
24 ~ 42V
Features :
SCP
Number of Outputs :
1
Approval Agency :
CE, UL
Voltage - Input (Max) :
295V
Efficiency :
88%
Voltage - Input (Min) :
90V
Weight :
1.080 lb (490.00 g)
Size / Dimension :
1.91" L x 7.28" W x 1.31" H (48.6mm x 184.0mm x 33.3mm)
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Dimming :
Product Status :
Active
Package :
Box
Current - Output (Max) :
5A
Mounting Type :
Chassis Mount
Base Product Number :
AMER60
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C