AMEPR30D-36100AZ-220
Mfr.Part #
AMEPR30D-36100AZ-220
Description
AMEPR30D-36100AZ-220
Stock
40
In Stock :
40
Product Category :
Lead Shape :
Lead Wire
Mounting Type :
Chassis Mount
Warranty :
5Year
Power Factor Correction :
0.9(Max)
Series :
AMEPR30D-AZ
Package Width :
32.78
Features :
OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature :
-20°C ~ 80°C (With Derating)
Input/Output Type :
AC/DC
Output Power (W) :
36
Product Weight (g) :
200
IP Rating :
IP67
PCB changed :
4
Number of Outputs :
1
Approval Agency :
CE, FCC
Voltage - Output :
24 ~ 36V
Voltage - Input (Max) :
264VAC
Efficiency (%) :
84
Voltage - Isolation :
3 kV
Power (Watts) :
30 W
Ratings :
IP67
Type :
Constant Current
Efficiency :
84%
Output Voltage Range (VDC) :
24 to 36
Topology :
AC DC Converter
Mounting :
Screw
Base Product Number :
AMEPR30
Package Length :
133.18
Product Status :
Active
ECCN (US) :
EAR99
Current - Output (Max) :
1A
Maximum Operating Temperature (°C) :
80
Pin Count :
4
Termination Style :
Lead Wire
Package Height :
30
Package :
Tray
Maximum Output Current (mA) :
Voltage - Input (Min) :
180VAC
Input Voltage Range :
180VAC to 264VAC
Minimum Operating Temperature (°C) :
-20
Dimming :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
1.18 L x 5.24 W x 1.30 H (30.0mm x 133.0mm x 33.0mm)