AMDU00101010100MA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMDU00101010100MA1
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR POWER
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Ratings :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Current - Saturation (Isat) :
7.5A
Series :
AMDU
Inductance :
10 µH
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Height - Seated (Max) :
0.447" (11.35mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Material - Core :
Metal
DC Resistance (DCR) :
24mOhm Max
Features :
Size / Dimension :
0.402" L x 0.374" W (10.20mm x 9.50mm)
Frequency - Self Resonant :
Supplier Device Package :
Q @ Freq :
Shielding :
Shielded
Type :
Drum Core, Wirewound
Current Rating (Amps) :
4.8 A