AMCV-1206H-140-T
Mfr.Part #
AMCV-1206H-140-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 19V 300A 1206
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Subcategory :
Varistors
Maximum DC Volts :
14V
Clamping Voltage :
30V
Peak Surge Current :
300 A
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitance :
1.5nF
Voltage - Rated AC :
10V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Type :
Varistors
Max Voltage Rating (AC) :
10V
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Current - Surge :
300A
Maximum AC Volts :
10V
Max Surge Current :
300A
Number of Circuits :
1
Varistor Voltage :
19V
Capacitance @ Frequency :
1500pF @ 1kHz
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Voltage - Rated DC :
14V
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2 mm
Product :
MLV
Varistor Voltage (Min) :
16V
Height :
1.05 mm
Termination :
SMD/SMT
Series :
ECCN Code :
EAR99
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
VARIABLE CAPACITOR
Varistor Voltage (Max) :
22V
Varistor Voltage (Typ) :
19V
Brand :
Surge Energy Rating :
700 mJ
Energy :
0.70J
Case Code (Imperial) :
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
1 (Unlimited)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Voltage :
14V
Datasheets
AMCV-1206H-140-T
Introducing Abracon AMCV-1206H-140-T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C TA, Package / Case:1206 (3216 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCV, Voltage:14V, AMCV-1206H-140-T pinout, AMCV-1206H-140-T datasheet PDF, AMCV-1206H-140-T amp .Beyond Abracon AMCV-1206H-140-T ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.