AMA65BU2-120500Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMA65BU2-120500Y
Manufacturer
Aimtec
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 60W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Polarization :
Applications :
ITE (Commercial)
Output Connector :
USB C
Voltage - Output :
12V
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Approval Agency :
CE, cULus, IEC
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Input Connector :
BS 1363
Current - Output (Max) :
5A
Weight :
0.661 lb (300.00 g)
Form :
Wall Mount (Class II)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Region Utilized :
United Kingdom
Input Type :
Fixed Blade
Cord Length :
59" (1.50m)
Product Status :
Active
Base Product Number :
AMA65
Size / Dimension :
Standard Number :
Series :
AMA65-Y
Package :
Box
Power (Watts) :
60 W