AMA24AR4-240075Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMA24AR4-240075Y
Manufacturer
Aimtec
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Voltage - Output :
24V
Size / Dimension :
Package :
Box
Efficiency :
Level VI
Product Status :
Active
Weight :
0.287 lb (130.00 g)
Base Product Number :
AMA24
Input Connector :
Series :
AMA24-Y
Region Utilized :
Australia
Power (Watts) :
18 W
Form :
Wall Mount (Class II)
Cord Length :
60.2" (1.50m)
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Approval Agency :
CE, UL
Polarization :
Positive Center
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Applications :
ITE (Commercial)
Input Type :
Fixed Blade
Standard Number :
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Current - Output (Max) :
1.5A