AM4C10PCM4LA22000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AM4C10PCM4LA22000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
INDUSTRIAL GENERAL-PURPOSE RELAY
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Seal Rating :
Coil Insulation :
Series :
AM
Release Time :
20 ms
Coil Resistance :
15 kOhms
Mounting Type :
Socketable
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Rating (Current) :
10 A
Package :
Box
Features :
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage :
220VAC
Must Operate Voltage :
176 VAC
Coil Type :
Non Latching
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Operate Time :
20 ms
Coil Current :
14.7 mA
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Must Release Voltage :
33 VAC