AM40EW-11048SH30-NZ-STD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AM40EW-11048SH30-NZ-STD
Manufacturer
Aimtec
Description
DC/DC CONVERTER 48V 40W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 3 :
Package :
Box
Input Type :
DC
Standard Number :
Power (Watts) :
40W
Series :
AM40EW-NZ
Voltage - Output 2 :
Voltage - Output 5 :
RoHS :
yes
Product Status :
Active
Base Product Number :
AM40E
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Approval Agency :
Minimum Load Required :
Efficiency :
87%
Voltage - Output 4 :
Size / Dimension :
2.99 L x 1.24 W x 1.00 H (75.9mm x 31.5mm x 25.4mm)
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 6 :
Voltage - Output 1 :
48V
Current - Output (Max) :
830mA