AM188EM-20VC/W
Mfr.Part #
AM188EM-20VC/W
Manufacturer
AMD
Description
IC MCU EMBEDDED 16BIT
Manufacturer :
AMD
Product Category :
Microcontrollers
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Reach Compliance Code :
Compliant
Seated Height-Max :
1.6mm
Length :
14mm
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Bit Size :
16
Terminal Position :
QUAD
Width :
14mm
Speed :
20 MHz
Power Supplies :
5V
Temperature Grade :
Other
Number of Terminals :
100
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Pitch :
1.27mm
Operating Temperature (Max) :
100°C
Supply Voltage :
5V
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
100
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Additional Feature :
ADDITIONAL 20 BIT NONMULTIPLEXED ADDRESS BUS
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Surface Mount :
yes
Supply Current-Max :
108mA