AM1501-7R
Mfr.Part #
AM1501-7R
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC/DC CONVERTER 15V 50W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Current - Output (Max) :
3.4A
Power (Watts) :
50W
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Approval Agency :
CE, cULus, EN, IEC, TUV
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Input (Max) :
35V
Series :
Melcher M (50W)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C~71°C
Voltage - Input (Min) :
8V
Efficiency :
79%
Size / Dimension :
6.84Lx4.38W x 1.52 H 173.7mmx111.2mmx38.7mm
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
15V
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Datasheets
AM1501-7R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH