AM10EW-4803SH30-NZ-STD
Mfr.Part #
AM10EW-4803SH30-NZ-STD
Manufacturer
Aimtec
Description
DC/DC CONVERTER 2X1, 10 W, 18~75
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Current - Output (Max) :
2.4A
Series :
AM10EW-NZ (10W)
Base Product Number :
AM10E
Voltage - Isolation :
3 kV
Power (Watts) :
10W
Input Type :
DC
Voltage - Output 4 :
Minimum Load Required :
Voltage - Output 6 :
Standard Number :
Product Status :
Active
Applications :
ITE (Commercial)
Package :
Bulk
Voltage - Output 1 :
3.3V
Voltage - Output 2 :
3.3V
Size / Dimension :
2.99 L x 1.24 W x 1.02 H (76.0mm x 31.5mm x 25.8mm)
Voltage - Output 5 :
Voltage - Output 3 :
Features :
Remote On/Off
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Approval Agency :
CE, cURus
Efficiency :
79%