ALZ52F24
Mfr.Part #
ALZ52F24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
440V
Coil Voltage :
24VDC
Coil Voltage (DC) :
24V
Reach Compliance Code :
Unknown
Coil Current :
16.7mA
Must Release Voltage :
2.4VDC
Coil Resistance :
1.44kOhm
Contact Resistance :
100MOhm
Body Height :
15.7mm
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Physical Dimension :
28.8mm x 12.5mm x 15.7mm
Length :
28.8mm
Depth :
12.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Class F
Coil Power :
400mW
Voltage - Rated AC :
440V
Max Current Rating :
16A
Power Rating :
400mW
Switching Voltage :
440VAC -Max