ALZ52F12T
Mfr.Part #
ALZ52F12T
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Stock
159
In Stock :
159
Must Release Voltage :
1.2VDC
Published :
2008
Switching Voltage :
440VAC -Max
Coil Resistance :
360Ohm
Max Current Rating :
16A
Coil Voltage (DC) :
12V
Power Rating :
400mW
Reach Compliance Code :
Unknown
50000 Cycle(s)
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
5000 Vrms
Max Voltage Rating (AC) :
440V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Width :
12.5mm
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Resistance :
100MOhm
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Body Height :
15.7mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Coil Current :
33.3mA
Voltage - Rated AC :
440V
Length :
28.8mm
Depth :
12.5mm
Physical Dimension :
28.8mm x 12.5mm x 15.7mm
Coil Voltage :
12VDC