ALZ21F24W
Mfr.Part #
ALZ21F24W
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Body Height :
15.7mm
Max Current Rating :
16A
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Switching Voltage :
440VAC -Max
Throw Configuration :
SPST
Coil Power :
400mW
Body Length or Diameter :
28.8mm
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Voltage :
24VDC
Coil Voltage (DC) :
24V
Coil Resistance :
1.44kOhm
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Must Release Voltage :
2.4VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Box
Coil Current :
16.7mA
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (AC) :
440V
Lead Free :
Lead Free
Body Breadth :
12.5 mm
Number of Pins :
6
Physical Dimension :
28.8mm x 12.5mm x 15.7mm