ALTAIR05T-800
Mfr.Part #
ALTAIR05T-800
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 16SO
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Topology :
Flyback
Voltage - Start Up :
13V
Operating Temperature :
-25°C~125°C TJ
JESD-609 Code :
e4
Height :
1.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Min Input Voltage :
11.5V
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Input Voltage-Nom :
14V
Additional Feature :
ALSO OPERATES IN CURRENT MODE AND RESONANT CONTROL TECHNIQUE ALSO POSSIBLE
Voltage - Breakdown :
800V
Max Input Voltage (AC) :
265V
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Nominal Input Voltage :
265V
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
11.5V~23V
Internal Switch(s) :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tube
Min Input Voltage (AC) :
85V
Switcher Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Functions :
1
Terminal Position :
Dual
Width :
4mm
Number of Outputs :
1
Number of Pins :
16
Max Input Voltage :
23V
Length :
10mm
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Gold
Max Power Dissipation :
900mW
Base Part Number :
ALTAIR05
Output Isolation :
Isolated
Terminal Form :
Gull wing
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Pin Count :
Output Current :
1A
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Datasheets
ALTAIR05T-800
Introducing AC DC Converters, Offline Switches STMicroelectronics ALTAIR05T-800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~125°C TJ, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:16, Number of Pins:16, Base Part Number:ALTAIR05, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), ALTAIR05T-800 pinout, ALTAIR05T-800 datasheet PDF, ALTAIR05T-800 amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches STMicroelectronics ALTAIR05T-800 ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.