ALT22A153DE063
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALT22A153DE063
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SNAP
Stock
599
In Stock :
599
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Tab
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
40mm
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Pitch :
10mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Flat
Number of Pins :
2
Polarity :
POLARIZED
Life (Hours) :
26000 hours
Current - Leakage :
5.67mA
Length :
75mm
Voltage - Rated AC :
63V
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitance :
15mF
Lead Length :
10mm
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Voltage :
63V
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Terminations :
2
Height :
75mm
Voltage - Rated DC :
63V
Tolerance :
20%
Ripple Current :
7.19A
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
ALT22A153DE063
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ALT22A153DE063 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Voltage:63V, Package / Case:Radial, Number of Terminations:2, ALT22A153DE063 pinout, ALT22A153DE063 datasheet PDF, ALT22A153DE063 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ALT22A153DE063 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ALT22A153DE063
15mF Capacitor 20% Bulk 7.19A 10mm Radial