ALSR058K500JE12
Mfr.Part #
ALSR058K500JE12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Description
RES 8.5K OHM 5W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
7.92mm
Power (Watts) :
5W
Operating Temperature :
-65°C~250°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
ALSR
Diameter :
7.92mm
Power Rating :
5W
Length :
22.225mm
Max Operating Temperature :
250°C
Published :
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Max Power Dissipation :
5W
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
8.5kOhms
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Datasheets
ALSR058K500JE12
Vishay / Dale ALSR058K500JE12
Through Hole 8.5kOhms, 5W, Wirewound,