ALSR01390R0JE12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALSR01390R0JE12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 390 OHM 1W 5% AXIAL
Stock
129
In Stock :
129
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-65°C~250°C
Radiation Hardening :
No
Published :
2011
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
ALSR
Resistance :
390ohm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Size / Dimension :
0.110Diax0.406L 2.79mmx10.31mm
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Composition :
Wirewound
Power Rating :
1W
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
1W
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Construction :
Tubular
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.79mm
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
Axial
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Moisture Resistant
Lead Length :
38.1mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
ALSR01390R0JE12
Vishay / Dale ALSR01390R0JE12
Through Hole FIXED RESISTOR, 390Ohm, Wirewound,