ALS40A221DE450
Mfr.Part #
ALS40A221DE450
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SCREW
Stock
144
In Stock :
144
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Length :
7.14mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
487mOhm
Package / Case :
Radial
Tolerance :
20%
Mounting Feature :
Stud Mount
Pbfree Code :
yes
Voltage :
450V
Reference Standard :
IEC60384-4
Ripple Current :
2.5A
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Diameter :
8 mm
Surface Mount :
No
Current - Leakage :
594μA
Polarity :
POLARIZED
Voltage - Rated DC :
450V
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
36mm
Length :
82mm
Termination :
Screw
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
220μF
Height :
82mm
Datasheets
ALS40A221DE450
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ALS40A221DE450 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Voltage:450V, ALS40A221DE450 pinout, ALS40A221DE450 datasheet PDF, ALS40A221DE450 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ALS40A221DE450 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ALS40A221DE450
220μF Capacitor 20% Bulk 2.5A Radial