ALS30A222KF400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS30A222KF400
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
2200µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
78mOhm @ 100Hz
Reference Standard :
IEC60384-4
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
13.5A @ 10kHz
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Termination :
Screw
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
8.4A @ 100Hz
Leakage Current :
5.28mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Shape :
Binding Post
Voltage - Rated DC :
400V
Terminal Pitch :
22.2mm
Series :
ALS30
Impedance :
56mOhm
Voltage :
400V
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Lead Pitch :
22.1996mm
Test Frequency :
100Hz
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
51mm
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
8.4A
Lead Length :
5.5mm
Lead Diameter :
13 mm
Height :
105mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
ALS30A222KF400
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ALS30A222KF400 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Number of Terminations:2, Mounting Type:Chassis Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C, Voltage:400V, ALS30A222KF400 pinout, ALS30A222KF400 datasheet PDF, ALS30A222KF400 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ALS30A222KF400 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ALS30A222KF400
ALS30 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 8.4A 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar 22.1996mm Radial, Can - Screw Terminals