ALM06FD21-16S(072)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALM06FD21-16S(072)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Gray
Applications :
Aviation
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
21-16
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Amphe-Lite M3
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Gray Zinc Nickel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Silicon Rubber
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Amphenol Industrial ALM06FD21-16S(072)
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Gray Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
ALM06FD21-16S(072) Overview
ALM06FD21-16S(072) Features
Amphe-Lite M3 series
ALM06FD21-16S(072) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
ALM06FD21-16S(072) Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER