ALFG1PF18
Mfr.Part #
ALFG1PF18
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SMD/SMT
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 18V
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Throw Configuration :
SPST
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage :
18VDC
Coil Resistance :
230Ohm
Must Operate Voltage :
12.6VDC
Termination :
PC Pin
Packaging :
Bulk
Release Time :
10ms
Electrical Life :
30000 Cycle(s)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Switching Voltage :
250VAC -Max
Packing Method :
Box
Width :
30.1mm
Coil Voltage (DC) :
18V
Series :
ALFG
Coil Type :
Non Latching
Coil Current :
78mA
Coil Power :
1.4W
Depth :
15.7mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Rating (Current) :
25A
Coil/Input Supply Type :
DC
Max Current Rating :
22A
Height :
23.3mm
Operating Temperature :
-40°C~60°C
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
IP67
Coil Insulation :
Class F
Contact/Output Supply Type :
AC
Number of Pins :
4
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Mounting Type :
Through Hole
Power Rating :
1.4W
Published :
2000
Physical Dimension :
30.1mm x 15.7mm x 23.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
UL; VDE
REACH SVHC :
No SVHC
Power Consumption :
280mW
Switching Capacity :
5.5 kW
Relay Action :
Momentary
Contact (AC) Max Rating R Load :
22A@250VAC
Must Release Voltage :
1.8VDC
Weight :
23g
Length :
30.1mm
Switching Current :
22A