ALF80C162DF200
Mfr.Part #
ALF80C162DF200
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Description
CAP ALUM 1600UF 20% 200V SNAP
Stock
106
In Stock :
106
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
3.97 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated :
200 V
Product Status :
Active
ESR (Equivalent Series Resistance) :
136.9mOhm @ 100Hz
Series :
ALF80
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1600 μF
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp. :
8000 Hrs @ 105°C
Impedance :
84 mOhms
Base Product Number :
ALF80C
Package / Case :
Surface Mount Land Size :
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
7.94 A @ 10 kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Ratings :
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Datasheets
ALF80C162DF200
KEMET ALF80C162DF200
ALF80 1600 μF Capacitor ±20% Through Hole, Press-Fit 1.378" Dia (35.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead