ALF70G471EF550
Mfr.Part #
ALF70G471EF550
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead
Ripple Current @ High Frequency :
3.9 A @ 10 kHz
Ratings :
Capacitance :
470 µF
Size / Dimension :
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.984" (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency :
2.52 A @ 100 Hz
Voltage - Rated :
550 V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
933mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Impedance :
808 mOhms
Lifetime @ Temp. :
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Datasheets
ALF70G471EF550
KEMET ALF70G471EF550
ALF70 470 μF Capacitor ±20% Through Hole, Press-Fit 1.575" Dia (40.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead