ALF70C511EF550
Mfr.Part #
ALF70C511EF550
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Package / Case :
Impedance :
749 mOhms
Surface Mount Land Size :
Lifetime @ Temp. :
18000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
4.05 A @ 10 kHz
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
550 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Capacitance :
510 μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
860mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.64 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
1.575" Dia (40.00mm)
Datasheets
ALF70C511EF550
KEMET ALF70C511EF550
ALF70 510 μF Capacitor ±20% Through Hole, Press-Fit 1.575" Dia (40.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead