ALF70C152FP500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALF70C152FP500
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
ALUMINUM ELECTROLYTIC, SNAP-IN,
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
10.93 A @ 10 kHz
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
Lifetime @ Temp. :
18000 Hrs @ 85°C
Product Status :
Active
Impedance :
112 mOhms
Size / Dimension :
1.772" Dia (45.00mm)
Polarization :
Polar
Height - Seated (Max) :
4.213" (107.00mm)
Capacitance :
1500 µF
Package :
Bulk
Ratings :
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Series :
ALF70
Voltage - Rated :
500 V
Package / Case :
Surface Mount Land Size :
Ripple Current @ Low Frequency :
5.85 A @ 100 Hz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
153mOhm @ 100Hz
Datasheets
ALF70C152FP500
KEMET ALF70C152FP500
ALF70 1500 μF Capacitor ±20% Through Hole, Press-Fit 1.772" Dia (45.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead