ALF70C133DF063
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALF70C133DF063
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 13000UF 20% 63V SNAP
Stock
182
In Stock :
182
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
13000 μF
Series :
ALF70
Base Product Number :
ALF70C
Ratings :
Voltage - Rated :
63 V
Package / Case :
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
7.82 A @ 100 Hz
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
Ripple Current @ High Frequency :
10.03 A @ 10 kHz
Impedance :
26 mOhms
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp. :
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount Land Size :
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Product Status :
Active
Package :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
33.75mOhm @ 100Hz
Datasheets
ALF70C133DF063
KEMET ALF70C133DF063
ALF70 13000 μF Capacitor ±20% Through Hole, Press-Fit 1.378" Dia (35.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead