ALDP1F12
Mfr.Part #
ALDP1F12
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Type :
Slim
Base Product Number :
ALDP1F
Coil Type :
Non Latching
Series :
ALDP
Contact Current :
5A
Coil Resistance :
720 Ohms
Must Release Voltage :
0.6 Vdc
Coil Insulation :
Class F
Features :
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) :
5 A
Contact Current Rating :
5 A
Switching Voltage :
277VAC - Max
Operate Time :
10 ms
Brand :
Panasonic Industrial Devices
Subcategory :
Relays
Mounting Type :
Through Hole
Release Time :
10 ms
Coil Termination :
Solder Pin
Length :
20.5 mm
Packaging :
Tube
Contact Configuration :
SPST-NO
Product Type :
General Purpose Relays
Contact Termination :
Solder Pin
Product Category :
General Purpose Relays
Width :
7.2 mm
Power Consumption :
90 W, 1.385 kVA
Coil Voltage :
12VDC
Package :
Tube
Seal Rating :
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
RoHS :
Details
Must Operate Voltage :
9 VDC
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Product Status :
Active
Product :
Power Relays
Mounting Style :
Through Hole
Coil Current :
16.7 mA
Height :
15.3 mm