ALAN210001-3J61DT
Mfr.Part #
ALAN210001-3J61DT
Manufacturer
Abracon
Description
XFRMR LAN 1CT:1CT 350UH
Stock
400
In Stock :
400
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Pulse Transformers
Brand :
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
LAN
Product Type :
Audio and Signal Transformers
Height - Seated (Max) :
0.254 (6.45mm)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Channels :
1 Channel
Height Seated (Max) :
0.254 6.45mm
Height :
2.5 mm
ET (Volt-Time) :
Product :
LAN Transformers
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Application :
10/100/1000 Base-T
Length :
19.8 mm
Turns Ratio :
1CT:1CT
RoHS :
Details
Isolation Voltage :
1.5kV
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Power Rating :
30 W
Inductance :
350μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.724Lx0.490W 18.38mmx12.44mm
Turns Ratio - Primary:Secondary :
1CT:1CT Transmitter, 1CT:1CT Receiver
Width :
16.6 mm
Frequency Range :
300 kHz to 100 MHz
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C