ALAN110001-3J61DT
Mfr.Part #
ALAN110001-3J61DT
Manufacturer
Abracon
Description
XFRMR LAN 1CT:1CT 350UH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Pulse Transformers
Height - Seated (Max) :
0.254 (6.45mm)
Shielding :
Shielded
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Width :
16.5 mm
Product Type :
Audio and Signal Transformers
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Type :
LAN
Inductance :
350μH
Product Category :
Audio Transformers / Signal Transformers
Product :
LAN Transformers
Brand :
RoHS :
Details
Isolation Voltage :
1.5kV
Application :
10/100/1000 Base-T
Factory Lead Time :
11 Weeks
Power Rating :
15.4 W
Mounting Type :
Surface Mount
Turns Ratio - Primary:Secondary :
1CT:1CT Transmitter, 1CT:1CT Receiver
Height :
6.4 mm
Frequency Range :
1 MHz to 100 MHz
Series :
ALAN110001
Termination Style :
SMD/SMT
ET (Volt-Time) :
Transformer Type :
LAN 10/100/1000 Base-T, Power over Ethernet (PoE)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
18.3 mm
Subcategory :
Transformers
Height Seated (Max) :
0.254 6.45mm
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Turns Ratio :
1CT:1CT
Current Rating :
350 mA
Size / Dimension :
0.724Lx0.490W 18.38mmx12.44mm