AL8807BQMP-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AL8807BQMP-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC LED DRVR RGLTR PWM 1.3A 8MSOP
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
LED Drivers
Max Supply Voltage :
30V
Number of Terminations :
8
Width :
3mm
Published :
Number of Functions :
1
Type :
DC DC Regulator
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
12V
Terminal Pitch :
0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Frequency :
1MHz
Number of Segments :
1
Min Input Voltage :
6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Dimming :
PWM
Mount :
Surface Mount
Number of Outputs :
Applications :
Automotive
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
Max Output Current :
1.3A
Max Input Voltage :
36V
Voltage - Supply (Min) :
6V
Internal Switch(s) :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Output / Channel :
1.3A Switch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3mm
Number of Pins :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Output Current per Channel :
1.3A
Series :
Automotive, AEC-Q100
Topology :
Step-Down (Buck)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Datasheets
AL8807BQMP-13
Introducing LED Drivers Diodes Incorporated AL8807BQMP-13 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Type:DC DC Regulator, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, AL8807BQMP-13 pinout, AL8807BQMP-13 datasheet PDF, AL8807BQMP-13 amp .Beyond LED Drivers Diodes Incorporated AL8807BQMP-13 ,we also offer AL5809-120P1-7, AL5809-100P1-7, AP5724WG-7, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Diodes Incorporated AL8807BQMP-13
LED Drivers Diodes Incorporated AL8807BQMP-13 Overview
AL8807BQMP-13 Features
  • Integrated LED driver with PWM regulation
  • Output current up to 1.3A