AL2C10PCM4LA22000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AL2C10PCM4LA22000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
INDUSTRIAL GENERAL-PURPOSE RELAY
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Series :
AL
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Resistance :
15 kOhms
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Current :
14.7 mA
Product Status :
Active
Must Release Voltage :
33 VAC
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Voltage :
220VAC
Features :
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Mounting Type :
Socketable
Release Time :
20 ms
Coil Type :
Non Latching
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
176 VAC
Coil Insulation :
Package :
Box
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max