AIUR-16-270K
Mfr.Part #
AIUR-16-270K
Description
FIXED IND 27UH 1A 73 MOHM TH
Termination :
Standard
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Current Rating (Amps) :
1A
Published :
Current Rating :
1A
Saturation Current :
1.1 A
Product Height (mm) :
9.5(mm)
Length :
7 mm
Tolerance (+ or -) :
10%
DC Resistance :
0.073(ohm)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Lead Spacing :
3(mm)
Schedule B :
Ratings :
Current - Saturation (Isat) :
1.1A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Core Type :
Drum
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Lead Diameter :
0.6 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Lead Style :
Radial
Height - Seated (Max) :
0.374 (9.50mm)
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Operating Temp Range :
-25C to 85C
Military Standard :
Not Required
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Protection Style :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rad Hardened :
Power Inductors - Leaded
Failure Rate :
Not Required
Width :
Min Operating Temperature :
-25°C
Shielding :
Unshielded
Test Frequency :
10kHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height :
9.5 mm
Supplier Device Package :
Radial Lead
Series :
AIUR-16
DC Current :
1000(mA)
Current - Saturation :
1.1A
Product Diameter (mm) :
7(mm)
Technology :
DRUM CORE
Product Length (mm) :
Not Required(mm)
Inductance :
27μH
Composition :
Wirewound
Diameter :
7 mm
DC Resistance (DCR) :
73mOhm Max
Datasheets
AIUR-16-270K
Abracon AIUR-16-270K
AIUR-16-270K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD