AIUR-16-120K
Mfr.Part #
AIUR-16-120K
Description
FIXED IND 12UH 1.3A 46 MOHM TH
POWER INDUCTOR
Core Type :
Drum
Diameter :
7 mm
Application :
Power
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Inductance-Nom (L) :
12 µH
Termination :
Standard
Current - Saturation (Isat) :
1.55A
HTS Code :
Current - Saturation :
1.55A
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Saturation Current :
1.55 A
DC Resistance (DCR) :
46mOhm Max
Length :
7 mm
Current Rating :
1.3A
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Min Operating Temperature :
-25 °C
Brand :
Composition :
Series :
AIUR-16
Height :
9.5 mm
DC Resistance :
0.046 Ω
Height - Seated (Max) :
0.374 (9.50mm)
Inductance :
12μH
Current Rating (Amps) :
1.3 A
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
3 mm
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Supplier Device Package :
Radial Lead
Lead Diameter :
0.6 mm
Test Frequency :
10kHz
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Self Resonant Frequency :
Max Operating Temperature :
85 °C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Datasheets
AIUR-16-120K
Abracon AIUR-16-120K
AIUR-16-120K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD