AIUR-11-330K
Mfr.Part #
AIUR-11-330K
Description
FIXED IND 33UH 1.6A 66 MOHM TH
Length :
11.43 mm
Current - Saturation :
2.3A
DC Resistance :
0.066 Ω
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
5 mm
DC Resistance (DCR) :
66mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.450 (11.43mm)
Current Rating :
1.6A
Series :
AIUR-11
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Inductance :
33μH
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Lead Diameter :
810 μm
Test Frequency :
1kHz
Size / Dimension :
0.375Dia 9.53mm
Height Seated (Max) :
0.450 11.43mm
Inductance-Nom (L) :
33 µH
Radial
Core Type :
Drum
Radiation Hardening :
Current - Saturation (Isat) :
2.3A
RoHS :
Details
Diameter :
9.53 mm
Height :
11.4mm
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Width :
Lead Pitch :
5mm
Shielding :
Lead/Base Style :
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Termination :
Max DC Current :
2.3A
Number of Terminations :
2
Datasheets
AIUR-11-330K
Abracon AIUR-11-330K
AIUR-11-330K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD