AIUR-11-271K
Mfr.Part #
AIUR-11-271K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
FIXED IND 270UH 620MA 500MOHM TH
DC Resistance (DCR) :
500mOhm Max
Test Frequency :
1kHz
Size / Dimension :
0.375Dia 9.53mm
Height Seated (Max) :
0.450 11.43mm
Current Rating (Amps) :
620 mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
DC Resistance :
0.5 Ω
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current Rating :
620mA
RoHS Compliant
Max DC Current :
760mA
Lead/Base Style :
Height :
11.4mm
Lead Diameter :
810 μm
Current - Saturation :
760mA
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Height - Seated (Max) :
0.450 (11.43mm)
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
AIUR-11
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Inductance-Nom (L) :
270 µH
Current - Saturation (Isat) :
760mA
Inductance :
270μH
Abracon Corporation
Ratings :
Lead Pitch :
5mm
Datasheets
AIUR-11-271K
Abracon AIUR-11-271K
AIUR-11-271K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD