AIUR-11-183K
Mfr.Part #
AIUR-11-183K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
FIXED IND 18MH 60MA 37.2 OHM TH
Series :
AIUR-11
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Test Frequency :
1kHz
Size / Dimension :
0.375Dia 9.53mm
DC Resistance (DCR) :
37.2Ohm Max
Inductance :
18mH
Published :
Current Rating (Amps) :
60 mA
Q @ Freq :
Shielding :
Unshielded
Product Status :
Active
Abracon Corporation
Height Seated (Max) :
0.450 11.43mm
Height - Seated (Max) :
0.450 (11.43mm)
Current - Saturation (Isat) :
96mA
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Diameter :
10.78mm
Current - Saturation :
96mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Lead Diameter :
810 μm
Current Rating :
60mA
HTS Code :
Lead Pitch :
5mm
Datasheets
AIUR-11-183K
Abracon AIUR-11-183K
AIUR-11-183K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD