AIUR-10-152K
Mfr.Part #
AIUR-10-152K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Description
FIXED IND 1.5MH 170MA 4 OHM TH
Fixed Inductors
Product Type :
Fixed Inductors
Termination Style :
Radial
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Current Rating (Amps) :
170 mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Material :
Bulk
Width :
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Frequency - Self Resonant :
Current Rating :
170mA
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Factory Lead Time :
8 Weeks
Brand :
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Current - Saturation (Isat) :
Lead Pitch :
5mm
Self Resonant Frequency :
Tolerance :
±10%
HTS Code :
RoHS :
Details
Max DC Current :
170mA
Active
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
4Ohm Max
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Core Type :
Drum
Ratings :
Surface Mount :
No
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Q @ Freq :
Current - Saturation :
Shielded :
No
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
DC Resistance :
4 Ω
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
Radial
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Shape :
Wire
Saturation Current :
Length :
7.5 mm
Package / Case :
Supplier Device Package :
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Series :
AIUR-10
Inductance :
1.5mH
Published :
Inductance-Nom (L) :
1500 µH
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Height :
8mm
Application :
Power
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Test Frequency :
1kHz
Radiation Hardening :
Lead Diameter :
600 µm
Termination :
Mounting Style :
PCB Mount
Lead Spacing :
5 mm
Product :
Power Inductors
Diameter :
8 mm
Datasheets
AIUR-10-152K
Abracon AIUR-10-152K
AIUR-10-152K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD