AIUR-08-330K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIUR-08-330K
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 33UH 2.9A 55 MOHM TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Frequency - Self Resonant :
Lead Spacing :
4 mm
Current - Saturation :
Termination Style :
Radial
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
AIUR-08
Number of Functions :
2
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
HTS Code :
Current - Saturation (Isat) :
Rated Current-Max :
2.9 A
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Details
Inductor Application :
DC-DC Converter
Type :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL IN-LINE
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Length :
10 mm
Surface Mount :
No
Termination :
Radial
Ratings :
Tolerance :
±10%
Number of Terminals :
4
Test Frequency :
2.52MHz
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Material - Core :
Ferrite
Terminal Shape :
Wire
Shielded :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Supplier Device Package :
Package :
Bulk
Application :
Power
Mount :
Through Hole
Diameter :
10 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brand :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Number of Terminations :
4
Current Rating (Amps) :
2.9 A
Shielding :
Product Type :
Fixed Inductors
Max DC Current :
2.9A
Inductance :
33μH
Product Status :
Active
Current Rating :
2.9A
DC Resistance (DCR) :
55mOhm Max
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Core Material :
Ferrite
Height :
10mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Q @ Freq :
DC Resistance :
0.055 Ω
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
Width :
Inductance-Nom (L) :
33 µH
Lead Diameter :
600 µm
Packaging :
Bulk
Published :
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Self Resonant Frequency :
Lead Pitch :
4mm
Product :
Power Inductors
Height - Seated (Max) :
0.433 (11.00mm)
Datasheets
AIUR-08-330K
Abracon AIUR-08-330K
AIUR-08-330K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD