AIUR-07-471K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIUR-07-471K
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 470UH 180MA 3 OHM TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Product :
Power Inductors
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Core Type :
Drum
Inductance Frequency - Test :
1kHz
RoHS :
Details
Number of Terminations :
2
Termination Style :
Radial
Self Resonant Frequency :
Brand :
Package :
Bulk
Length :
4.6 mm
Ratings :
Current Rating (Amps) :
180 mA
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
DC Resistance :
3 Ω
Application :
Power
Max DC Current :
200mA
Current - Saturation (Isat) :
200mA
Lead Spacing :
4 mm
Mounting Type :
Through Hole
Material - Core :
Ferrite
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
Q @ Freq :
53 @ 1kHz
DC Resistance (DCR) :
3Ohm Max
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Height :
5.1mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Supplier Device Package :
Diameter :
6 mm
Core Material :
Ferrite
Surface Mount :
No
Frequency - Self Resonant :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
Mount :
Through Hole
Series :
AIUR-07
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Inductance-Nom (L) :
470 µH
Shielding :
Current - Saturation :
200mA
Lead Pitch :
4mm
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Lead/Base Style :
Radial
Published :
Saturation Current :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
53
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Height - Seated (Max) :
0.201 (5.10mm)
Height Seated (Max) :
0.201 5.10mm
Terminal Placement :
Product Type :
Fixed Inductors
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Type :
Wirewound
Lead Diameter :
500 µm
Shielded :
Tolerance :
±10%
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Terminal Shape :
Wire
Test Frequency :
1kHz
Inductance :
470μH
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Style :
PCB Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Current Rating :
180mA
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Datasheets
AIUR-07-471K
Abracon AIUR-07-471K
AIUR-07-471K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD