AIUR-07-100K
Mfr.Part #
AIUR-07-100K
Description
FIXED IND 10UH 1.05A 100 MOHM TH
Wirewound
Surface Mount :
No
Height :
5.1mm
HTS Code :
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
±10%
Current - Saturation (Isat) :
1.5A
Lead Spacing :
4 mm
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.201 (5.10mm)
Published :
Ratings :
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Core Type :
Drum
Power
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
AIUR-07
Pbfree Code :
yes
Self Resonant Frequency :
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Max DC Current :
1.5A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Q @ Freq :
24 @ 2.52MHz
Current - Saturation :
1.5A
Through Hole
Shielded :
No
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Lead Diameter :
500 µm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Current Rating :
1.05A
Active
Saturation Current :
Terminal Placement :
Lead Pitch :
4mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Special Feature :
Q MEASURED AT 100 KHZ
Height Seated (Max) :
0.201 5.10mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
24
Shielding :
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
Inductance :
10μH
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
DC Resistance :
0.1 Ω
Diameter :
6 mm
Width :
Terminal Shape :
Wire
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Length :
4.6 mm
Frequency - Self Resonant :
Current Rating (Amps) :
1.05 A
Test Frequency :
2.52MHz
Datasheets
AIUR-07-100K
Abracon AIUR-07-100K
AIUR-07-100K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD