AIUR-06-221K
Mfr.Part #
AIUR-06-221K
Description
FIXED IND 220UH 1.5A 252 MOHM TH
Size / Dimension :
0.500Dia 12.70mm
Current Rating (Amps) :
1.5A
Series :
AIUR-06
Diameter :
12.7mm
Shielding :
Unshielded
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Power Inductors - Leaded
Rad Hardened :
No
Inductance Tolerance :
Max DC Current :
1.9A
Lead Spacing :
7.37(mm)
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
7.37mm
Failure Rate :
Not Required
Radiation Hardening :
No
Product Height (mm) :
18(mm)
Mount :
Through Hole
RMS Current (Irms) :
1.5 A
Test Frequency :
1kHz
Lead Style :
Radial
Tolerance (+ or -) :
10%
Height Seated (Max) :
0.710 18.03mm
Composition :
Wirewound
Current - Saturation (Isat) :
1.9A
Core Type :
Drum
Inductance :
220μH
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
8 Weeks
Product Diameter (mm) :
12.7(mm)
Height - Seated (Max) :
0.710 (18.03mm)
Wirewound
Military Standard :
Not Required
Technology :
DRUM CORE
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height :
18mm
DC Resistance :
0.252(ohm)
Lead Diameter :
810 μm
Self Resonant Frequency :
Supplier Device Package :
Saturation Current :
Current Rating :
1.5A
Protection Style :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Termination :
Length :
18mm
Current - Saturation :
1.9A
Operating Temperature :
-25°C~85°C
DC Resistance (DCR) :
252mOhm Max
DC Current :
1900(mA)
Min Operating Temperature :
-25°C
Lead/Base Style :
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Product Length (mm) :
Not Required(mm)
Datasheets
AIUR-06-221K
Abracon AIUR-06-221K
AIUR-06-221K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD