AIUR-05-6R8M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIUR-05-6R8M
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 2.3A 22 MOHM TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Brand :
Pbfree Code :
yes
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
5 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Application :
Power
Product Status :
Active
Self Resonant Frequency :
24 MHz
Lead Pitch :
5mm
Shielding :
Unshielded
Mount :
Through Hole
Package :
Bulk
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Min Operating Temperature :
-40°C
Max DC Current :
3.1A
Lead/Base Style :
Radial
Lead Diameter :
650 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
Product Type :
Fixed Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Length :
9mm
Terminal Placement :
Radial
Q Factor :
10
Published :
Rated Current-Max :
3.1 A
Radiation Hardening :
No
Current - Saturation :
3.1A
Composition :
Wirewound
Current - Saturation (Isat) :
3.1A
Q @ Freq :
10 @ 7.96kHz
Number of Functions :
1
HTS Code :
Height - Seated (Max) :
0.354 (9.00mm)
Material - Core :
Ferrite
Inductance Frequency - Test :
7.96kHz
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Inductance-Nom (L) :
6.8 µH
Frequency - Self Resonant :
24MHz
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Current Rating (Amps) :
2.3A
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Shielded :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
2
DC Resistance (DCR) :
22mOhm Max
Current Rating :
2.3A
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.335Dia 8.50mm
RoHS :
Details
Diameter :
8.5 mm
Termination :
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Width :
Supplier Device Package :
Inductance :
6.8μH
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product :
Power Inductors
Core Material :
Ferrite
Type :
Wirewound
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
85°C
Height :
9mm
Termination Style :
Series :
AIUR-05
Test Frequency :
7.96kHz
Surface Mount :
DC Resistance :
0.022 Ω
Datasheets
AIUR-05-6R8M
Abracon AIUR-05-6R8M
AIUR-05-6R8M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD