AIUR-05-680K
Mfr.Part #
AIUR-05-680K
Description
FIXED IND 68UH 630MA 160 MOHM TH
Fixed Inductors
Rated Current-Max :
0.00091 A
Published :
Terminal Placement :
Q Factor :
20
Inductance Frequency - Test :
2.52kHz
Series :
AIUR-05
Number of Terminals :
2
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
6.6MHz
Q @ Freq :
10 @ 2.52kHz
Brand :
Inductance :
68μH
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Tolerance :
±10%
Height :
8.5mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
Wire
Current Rating :
630mA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Power Inductors
HTS Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Ratings :
Current - Saturation (Isat) :
910mA
Length :
9 mm
Surface Mount :
Termination :
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
160mOhm Max
Diameter :
8.5 mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.335Dia 8.50mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
DC Resistance :
0.16 Ω
Current Rating (Amps) :
630 mA
Lead Spacing :
5 mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Self Resonant Frequency :
6.6 MHz
Lead Diameter :
650 µm
Inductance-Nom (L) :
68 µH
Height - Seated (Max) :
0.354 (9.00mm)
Current - Saturation :
910mA
Max DC Current :
910mA
Shielded :
Lead Pitch :
5mm
Test Frequency :
2.52kHz
Datasheets
AIUR-05-680K
Abracon AIUR-05-680K
AIUR-05-680K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD