AIUR-05-220K
Mfr.Part #
AIUR-05-220K
Description
FIXED IND 22UH 1.2A 70 MOHM TH
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Inductance-Nom (L) :
22 µH
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
5mm
Inductance Frequency - Test :
2.52kHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Test Frequency :
2.52kHz
Published :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
1.2 A
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Shielding :
Unshielded
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Ratings :
Terminal Shape :
Wire
Series :
AIUR-05
Length :
9 mm
DC Resistance :
0.07 Ω
Radial, Vertical Cylinder
Shielded :
Inductance :
22μH
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Lead Spacing :
5 mm
Type :
Wirewound
Terminal Placement :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Product :
Power Inductors
Inductance Tolerance :
10
Q Factor :
20
Number of Terminals :
2
Power Inductors - Leaded
HTS Code :
Max DC Current :
1.6A
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Number of Functions :
1
Diameter :
8.5 mm
Current - Saturation :
1.6A
Rated Current-Max :
0.0016 A
Current - Saturation (Isat) :
1.6A
Q @ Freq :
10 @ 2.52kHz
Surface Mount :
Current Rating :
1.2A
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Size / Dimension :
0.335Dia 8.50mm
Height - Seated (Max) :
0.354 (9.00mm)
Lead Diameter :
650 µm
Number of Terminations :
2
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Self Resonant Frequency :
12 MHz
Height :
8.5mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Datasheets
AIUR-05-220K
Abracon AIUR-05-220K
AIUR-05-220K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD