AIUR-04-562J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIUR-04-562J
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.6MH 50MA 18 OHM TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination Style :
Radial
Factory Lead Time :
8 Weeks
Q Factor :
40
Product Type :
Fixed Inductors
RoHS :
Details
Max DC Current :
50mA
Self Resonant Frequency :
600 kHz
Current Rating :
50mA
Mounting Style :
PCB Mount
Rated Current-Max :
0.05 A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Other Names :
AIUR04562J
Application :
Power
Package :
Bulk
Length :
11.2 mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Diameter :
700 µm
Product :
Power Inductors
Current Rating (Amps) :
50 mA
Height - Seated (Max) :
0.441 (11.20mm)
Supplier Device Package :
Terminal Placement :
Radial
Material - Core :
Ferrite
Core Material :
Ferrite
Inductance-Nom (L) :
5600 µH
DC Resistance :
18 Ω
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
±5%
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Published :
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Lead Pitch :
5mm
Series :
AIUR-04
Width :
Inductance :
5.6mH
Number of Functions :
1
Packaging :
Bulk
Shielded :
No
Mount :
Through Hole
Inductance Frequency - Test :
252kHz
Number of Terminals :
2
Product Status :
Active
Current - Saturation :
50mA
Lead Spacing :
5 mm
Ratings :
Test Frequency :
252kHz
Height Seated (Max) :
0.441 11.20mm
Surface Mount :
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.335Dia 8.50mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
18Ohm Max
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Height :
11.2mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q @ Freq :
40 @ 252kHz
Shielding :
Type :
Wirewound
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
90
Current - Saturation (Isat) :
50mA
Frequency - Self Resonant :
600kHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Special Feature :
Q MEASURED AT 50 KHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
8.5 mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
AIUR-04-562J
Abracon AIUR-04-562J
AIUR-04-562J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD