AIUR-04-331J
Mfr.Part #
AIUR-04-331J
Description
FIXED IND 330UH 200MA 4 OHM TH
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
5 mm
Saturation Current :
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Diameter :
8.5 mm
Current Rating (Amps) :
200mA
DC Resistance (DCR) :
4Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
796kHz
Height Seated (Max) :
0.441 11.20mm
Shielding :
Unshielded
Height :
11.2mm
Length :
11.2mm
Test Frequency :
796kHz
Current Rating :
200mA
Material - Core :
Ferrite
Max Operating Temperature :
85°C
Frequency - Self Resonant :
2.3MHz
Lead Diameter :
700 µm
Height - Seated (Max) :
0.441 (11.20mm)
Supplier Device Package :
Composition :
Size / Dimension :
0.335Dia 8.50mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Self Resonant Frequency :
2.3 MHz
Series :
AIUR-04
Current - Saturation :
200mA
Q Factor :
30
Application :
Power
Min Operating Temperature :
-25°C
Lead Pitch :
5mm
Q @ Freq :
30 @ 796kHz
Current - Saturation (Isat) :
200mA
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Inductance Tolerance :
5
Package :
Bulk
Lead/Base Style :
Radial
Max DC Current :
200mA
Inductance :
330μH
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Datasheets
AIUR-04-331J
Abracon AIUR-04-331J
AIUR-04-331J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD